Drogowe ekrany akustyczne – podział ze względu na wysokość
www.galapagosmusic.pl
farba do laminacji
Ekrany akustyczne są co raz częstszym widokiem przy drogach. Te instalacje są wymagane, aby zapobiegać hałasowi, który może przedostać się na przykład do pobliskiego osiedla mieszkalnego. Ekrany akustyczne muszą być wykonane według obowiązujących norm, gdyż wtedy zapewniają odpowiednie wygłuszenie dźwięku dobiegającego z ulicy. Drogowe ekrany akustyczne są bardzo przydatną instalacją, zwłaszcza, jeśli niedaleko drogi znajduje osiedle mieszkalne.
Mieszkańcy często skarżą się na obecność drogi, na której jest spore natężenie ruchu. Ekrany akustyczne w wersji drogowej dzielą się na bardzo wysokie i wysokie, średnie, niskie oraz bardzo niskie. W przypadku pierwszej grupy mówimy o instalacji wyższej niż 7 metrów. Takie ekrany akustyczne bardzo dobrze pochłaniają dźwięk, często powyżej 10 decybeli.
Średnie rozmiarowo ekrany są rodzajem, który występuje najczęściej w naszym kraju. Ich średnia wysokość to około 5 metrów. Takie ekrany są mniej skuteczne niż ich poprzednicy, ale wciąż spełniają odpowiednie wymogi. Niskie instalacje mają maksymalną wysokość 3,5 metra.
Zazwyczaj są stawiane, jeśli teren, który wymaga zmniejszenia ilości decybeli dochodzących z ulicy, jest poniżej drogi. Bardzo niskie służą najczęściej do ochrony przed hałasem tworzonym przez komunikację miejską, na przykład tramwaje. Takie ekrany mają najczęściej mniej więcej 1 metr wysokości. Zastosowanie konkretnej wysokości ekranu zazwyczaj wiąże się z uformowaniem terenu okalającego drogą, gdzie znaleźć się ma ta instalacja.
Jeśli w najbliższym sąsiedztwie ulicy nie ma budynków mieszkalnych, to nie ma wymogu, aby ekran akustyczny charakteryzował się jak największą możliwością pochłaniania dźwięku. Warto jednak zauważyć, że ekrany zawsze instalowane są w najmniejszej odległości od źródła hałasu.