Rady dla szefów, którzy chcą skorzystać z usług coachingowych

Rady dla szefów, którzy chcą skorzystać z usług coachingowych
https://jakanie.com.pl/terapia-jakania-u-doroslych/

Coaching w Polsce w ostatnich latach nabrał niebywałego rozpędu. Niestety nadal wiele osób podważa jego działanie, twierdząc, że jest to po prostu przemijająca moda. Jak się jednak okazuje, znajdują się także jednostki, które interesują się pomocą coachingową. Najczęściej dotyczy to szefów, którzy w swoich firmach działają w sposób nowoczesny. Dążą więc do rozwoju swoich przedsiębiorstw i chcą zmienić dotychczasowe działania, by przynosiły zwiększone efekty. Nic w tym więc dziwnego, że szukają innowacyjnych rozwiązań, oferowanych przez rynek. Coaching jest jednak dziedziną szczególną. Szczególną dlatego, że niewielu wie czym tak naprawdę się zajmuje.

Niektórzy uważają, że coach jest pokrewną dziedziną psychologii – i są w błędzie. Bowiem trener coachingu nie zapewni nam gotowych rozwiązań. Jest kimś kto ma zmusić daną osobę lub grupę do działania. Realizuje to za pomocą przeróżnych technik, dzięki którym uzmysławia poszczególnym uczestnikom ich błędy lub motywuje do podejmowania czynności, które w efekcie mają sprawić, że zdobędą upragnione cele. Coaching działa w wielu dziedzinach. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w branży biznesowej, ale i prywatnej. Może pomagać w prowadzeniu diety, generowania oszczędności, poprawy poszczególnych cech charakteru lub osiągania kolejnych doświadczeń i umiejętności. O czym jeszcze powinni wiedzieć szefowie w zakresie coachingu? Oto kilka rad:

  • Jeśli zmagasz się z konkretnym problemie w firmie lub z pracownikami, nie zaczynaj od sięgania po rozwiązania z zewnątrz.

    Dobrze jest w pierwszej kolejności skonfrontować się z kłopotami używając własnych sił. Może okazać się, że wystarczy rozmowa, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i czas. Nie mniej jednak czasem jest to niewystarczające działanie, przez co szefowie zmuszeni są do szukania innych rozwiązań;

  • Głównym problemem, który będzie generowany przez pracowników (zwłaszcza starszych i uprzedzonych) będzie totalna niechęć do angażowania się w coachingowe sesje i spotkania. Aby zapobiec takim zdarzeniom, dobrze jest wprowadzać pracowników w temat nieco wcześniej. Nie mniej jednak zaleca się postawienie ich przed faktem dokonanym. Przykładem może być chociażby zorganizowanie spotkania w godzinach pracy. Jeśli to nie wystarczy – pamiętajmy, by zaznaczyć kto w końcu jest szefem. Można porozmawiać z podwładnymi, uświadamiając im, że te działania mają pomóc i nie są niczym negatywnym.

    W głównej mierze chodzi o zrozumienie i zbudzenie w grupie chęci do poprawy danych aspektów;

  • Jedną z największych negatywów w momencie zatrudniania nowych pracowników jest konieczność ich wdrożenia do nowych działań. Coaching to dziedzina, która pomoże im się usamodzielnić i stać się odpowiedzialnym za swoje obowiązki. Jeśli sprecyzujemy swoje oczekiwania i omówimy je z coachem, możemy spodziewać się ciekawych efektów. Co więcej, pracownik, któremu poświęcona zostanie dodatkowa uwaga będzie czuł się doceniony. W dzisiejszym świecie rynku pracownika jest to niezmiernie ważne. Wystarczy chwila nieuwagi, by uciekł on do konkurencji;
  • Szef także potrzebuje pomocy. Coaching jest jednym z dowodów na to, że nie zostaje on z nim sam. Może zaufać profesjonaliście i skonfrontować problemy zarówno swoje, jak i swojego teamu.

.